Vijesti

Bonn: Bosanci protestovali, u BiH se ne smiju ponoviti devedesete

Članovi bh. udruženja u Njemačkoj jučer su u Bonnu održali proteste na kojim su izrazili potrebu za jedinstvom zemlje. Razlog za proteste je aktuelna politička kriza. Sa demonstracije ane pod simboličnim nazivom “5 do 12 za jedinstvo Bosne i Hercegovine” poslan je apel UN-u i njemačkoj vladi.

Istakli su kako je politička situacija u BiH zabrinjavajuća i da se ne smije ponoviti ono što se desilo početkom 1990-ih godina.

“Želimo im poručiti da je krajnje vrijeme da se prekinu skrivati iza visokog predstavnika već da se kao četvrta sila svijeta uključe u proces rješavanja krize u BiH. Apelujemo da zaustave atak na suverenitet BiH i njen Ustav”, rekao je Ahmed Spahić, predsjednik UO Pangea mreže.

Amir Aletić, iz organizacije Amanet e.V kazao je kako žele pokazati ponovo da BiH ne živi od 1990-ih godina već hiljadu godina i da mora živjeti i dalje.

“Mi smo faktor koji se mora pihvatiti i slušati. Mi nemamo rezervnu državu. Naša je BiH i nećemo je dati ni po koju cijenu”, rekao Aletić.

Na protestu je bilo dosta onih koji su zbog rata morali napustiti BiH, a bolje sutra su pronašli u Njemačkoj. U videu pogledajte šta su poručili, prenosi N1.

Zastave BiH vijorile su se Bonnom kao i pjesme na bosanskom jeziku. Protesti su protekli mirno.

Za N1 izvještavao Mehmed Smajić, novinar DW.

Related posts

Švedska produžila zabranu ulaska u zemlju za putnike bez EU pasoša

Dijaspora BiH Administrator

Sarajevski sajam knjiga – Nagrade za dijasporu, izdavaštvo i promociju bh. kulture u svijetu

Dijaspora BiH Administrator

Sarajeva će se ove godine moći letjeti u 39 različitih gradova

“Domovino, uz tebe smo” : Turković i Ramić u Atlanti na skupu bh. dijaspore

Dijaspora BiH Administrator

Malmö: Više od 250 ljudi na Ahiret ispratilo bh. književnicu Vasiju Dedić Bačevac

Dijaspora BiH Administrator

IGK podržava odluku Tužilaštva BiH da provjeri krivičnu prijavu protiv Zorana Milanovića

Dijaspora BiH Administrator

Leave a Comment