Na Panonskim jezerima u Tuzli ima više ulaza na koja turisti žure da stignu, dok ih dočekuje graja i ambijent koji je ove godine mnogo izmjenjen,sa mnogo suncobrana svih boja i klupa koje su opkolile kupališta sa svih strana. Sigurnost kupačima pružaju i spasioci uz Hitnu pomoć sa sanitetskim vozilom uz spasioce koji prate svakog kupača da li je siguran u vodi.
U 15 dana zbog visokih temperatura bio je veliki broj intervencija, ali najvažnije je da se sve sretno završilo, važno je da možemo pomoći svima ističu ovom prilikom medicinski stručnjaci Hitne pomoći Tuzla.
Prema riječima direktora JK Panonica Tuzla Maida Porobića, dnevni prosjek posjeta je bio između 6.000 i 7.000 krajem juna.Goste smo imali više od 300.000 posjeta i iz Srbije, Hrvatske, Slovenije, Mađarske, Švedske, Rusije. Uz kupanje na raspolaganju su im bili i ugostiteljski objekti , sa kojima su opkoljene plaže Panonike, a u funkciji su im bili i bezbroj zabave i sporta, after večeri, koncerti, obilazak našeg Arheološkog parka i Arheoloških postavki , otvoreni dječiji vrtić, otvoreni fitnes centar. Zadovoljni smo posjetom, a ukoliko vremenske prilike budu povoljne nastaviti ćemo sezonu i u septembru, ističe direktor Panonike ,Maid Porobić.
Panonska jezera u Tuzli su nekada industrijski grad Tuzlu pretvirila u turističku atrakciju brojnih turista koji dolaze sa svih krajeva svijeta. Ovih dana je i režiser Dino Mustafić osvojio prvu nagradu na Green Montenegro Internacional Film Festu za dokumentarni film „Panonica na zrnu soli“, u kategoriji najboljih promotivno-turističkih filmova.Na ovom jubilarnom desetom festivalu koji se nalazi na UNESKO listi prikazano je 39 filmova iz 28 država. Festival promoviše kinematografiju koje su okrenute ekologiji i društvenim fenomenom koje su povezane sa čovjekom i životnom okolinom na poziciji 40 festivala ove vrste u cijelom svijetu. Nagrade se dodjeljuju u kategoriji ekologije, ekologije duše i promo turističkim i studentskim filmom.
I dok turisti svakodnevno pristižu mnoge privače i žubor slapova pod kojima se se kupači često uživaju pod vodom koja pada sa visine 8 metara na njihovo tijelo. Spasioci ih često upozoravaju da trebaju da obrate pažnju , da im voda ne pada na glavu i vrat direktno jer su tru kapilari, već da im pada voda na ramena i tijelo. Posebnost je veoma važna, da poslije kupanje slanom vodom ne trebaju da se ispiru slatkom bar 4 dana, da uđe u njihovo tijelo lijek, a poslije slana voda će izači iz njih kroz urin.
Na kupanju na Panonskim jezerima je mnogo kupača , čak mnogo i mališana koji su naučili da plivaju, ali i odrasli kupači od kojih su mnogi i pretili i trebaju da smršaju zbog zdravlja.Ovog dana i dječaci Ferid i Elmedin iz Novog Trvnika uživaju u vodi, čak i rone , te ističu da ima i drugih jezera koja su slana, a Panonika je najslanija i uživaju i ne misle ići kući do kraja rada Panonike.
I dok turisti pristižu na Kapiji ih dočekuju Belma, Emir i Jetula koji ističe da je trebala Nobelova nagrada da se dodjeli Jasminu Imamoviću koji je prvi tvorac ove lijepe turističke destinacije u Centru grada. Mnogi su i mišljenja bar se trebalo prvo jezero nazvati „Jasminovo jezero“.
I dok turistički vozić kruži putevima Panonike sa turistima vozić podsjeća „Jedan krug turističkim vozićem je pun uspomena sa Panonike“. Svakako na potezu je ovog dana Jasmin Tinjić koji na službenom, ulazu dočekuje turistički vozić sa turistima da uživaju u ovoj najljepšoj turističkoj destrinaciji svih vremnena, te ističe da je u ovo vrijeme stiglo najviše turista iz dijaspore, negdje 50%.
Duška REBIĆ