Upravni odbor Vijeća kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI) na posljednjoj sjednici održanoj u Sarajevu donio je odluku da se i u narednoj godini nastavi kapitalni nacionalni projekt izrade enciklopedijskog višetomnog Rječnika bosanskog jezika autora rahmetli akademika Dževada Jahića.
Projekt će, u svojstvu izvršioca nastaviti višegodišnji saradnik profesora Jahića Haris Ćatović, pod monitoringom i smjernicama Uredničkog kolegija kojim će rukovoditi prof. dr. Hasnija Tuna Muratagić. Također, naredne godine bit će uspostavljen dijalog s Institutom za jezik Univerziteta u Sarajevu u cilju usuglašavanja zajedničke saradnje na ovom kapitalnom projektu.
Vijeće je imenovalo i predsjedavajuću Savjeta VKBI-a za bosanski jezik i književnost Amiru Turbić Hadžagić, redovnu profesoricu Univerziteta u Tuzli. Turbić će reaktivirati i kadrovski osnažiti Savjet kako bi u narednoj godini posebnu pažnju posvetili sistemskim prijedlozima institucionalnog snaženja svih segmenata u oblasti bosnistike, te sistematizaciji i promociji bosanske i bošnjačke književnosti. saopćeno je iz Press službe VKBI.
Jednoglasno su usvojeni i planovi rada te finansijski planovi VKBI-a za 2025. godinu, kojim se pristupa strateškim programima i projektima važnim za unapređenje, promociju i harmonizaciju temeljnih elemenata nacionalnog identiteta Bošnjaka, unapređenje procesa integracije bosanskohercegovačkog društva, demokratizacije i vladavine prava u Bosni i Hercegovini.
VKBI je imenovao i svoje predstavnike u Matično društvo bošnjačkih vijeća, a to su Kasim Trnka, Emir Zlatar i Edhem Bičakčić. Matično društvo bošnjačkih vijeća djeluje kao poseban organizacioni oblik unutar VKBI-a i čine ga predstavnici Bošnjačkog nacionalnog vijeća u Srbiji, Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori, Koordinacije bošnjačkih županijskih vijeća Republike Hrvatske, Bošnjačkog nacionalnog vijeća Sjeverne Makedonije i Bošnjačkog kulturnog saveza Slovenije.
Vijeće je na posljednjoj sjednici primilo i nove članove.Novi punopravni članovi su Seđad Muhić, magistar politologije, Nedžad Prazina, vanredni profesor na Pedagoškoj akademiji u Sarajevu, Dženana Karup, novinarka i istražiteljica, Haris Ćatović, uposlenik Instituta za jezik UNSA i Tahir Herenda, viši asistent na Pravnom fakultetu UNSA.
Imajući u vidu strateški značaj aktivnosti i projekata koje realizira VKBI, zaključeno je da bi i podrška svih nivoa vlasti trebala biti veća, jer su dosadašnja sredstva bila nedostatna.
Fena