Može li se Schmidt posjetom Jablanici i podrškom Univerzitetskoj biblioteci BiH oprati za aktivnu podršku Hrvatskoj u predmetu Kovačević pred Europskim sudom za ljudska prava?
Univerzitetska biblioteka prva na udaru
Univerzitetska biblioteka BiH zapala je u duboku krizu zbog nebrige vlasti koje vode državu. Prva se našla na udaru udruženih secesionista, koji čine sve da rasture sve institucije od interesa za narod i državu.
Uslovi za rad Univerzitetske biblioteke su pogoršani, a plate uposlenih kasnile po nekoliko mjeseci. Kad je direktor ove državne ustanove penzionisan, agonija se produbila, pa je biblioteka morala privremeno zatvoriti svoja vrata. Nije bilo ništa bolje ni drugim državnim institucijama kulture. Trebala im je ruka spasa, koju niko nije pružao. Znao je za to i visoki predstavnik Schmidt, ali nije preduzimao ništa. Prioritet njegova djelovanja bio je da zadovolji i smiri Dodika, koji ga nije priznavao i pomogne HDZ-u BiH i Hrvatsku da ostvare ciljeve koje nisu uspjeli tokom agresije.
Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH zbog toga je ostala berz upravljačke strukture, obustavljen njen rad, a to znači da se u BiH ne može objaviti ni jedna nova knjiga, publikacija, časopis, naučni rad.
Jednim udarcem dvije muhe
Odmah nakon pojavljivanja u Strazburu u predmetu Kovačević, koji je digao na noge mnoge ne samo u BiH već u EU, lukavi Schmidt je brzo shvatio da su osujećene njegove stvarne namjere i da je prepoznat od mnogih u mreži HDZ-e. U nastojanju da skrene pažnju sa tog događaja i predstavi se drugačiji nego što je bio u Strazburu, našao je način da jednim udarcem ubije dvije muhe, opravda se za počinjeno i predstavi kao dobrotvor.
Da sakrije prljavi trag do Strazbura i nazad, prvo se sklonio u Jablanicu pod kišobran humanizma da izrazi suosjećanje sa patnjama koje su pretrpili i koje trpe stanovnici stradalnika u poplavi. Odmah po povratku iz Jablanice otišao je u Sarajevo i ispred Nacionalne univerzitetske biblioteke BiH održao govor u kojem je preko Vijeća ministara BiH najavio interventne mjere zaštite za Nacionalnu univerzitetsku biblioteku BiH i šest drugih državnih institucija u oblasti kulture koje su od posebnog značaja za državu.
Zavukao se Schmidt pod krov Univerzitetske biblioteke, gdje je rado dočekan i prihvaćen kao spasilac. Odmakao se od Strazbura i primakao narodu, pa vjeruje da je u sigurnom zaklonu. Uz zahvalnost stradalnika Jablanice i zaboravljenih u Univerzitetskoj biblioteci i drugim državnim ustanovama kulture možda dobije i priznanje pomirljivih građana građana, koji znaju i da oproste i da zaborave.
Naravno ova intervencija Visokog predstavnika bila je nužna i pozitivna, ali ne i pravovremena. Državne institucije u oblasti kulture guše se godinama. Interventna podrška im je bila više nego potrebna.
Sa intervencijom Visokog predstavnika samo je zaustavljena agonija šest najviših državnih institucija u oblasti kulture. Trebat će se učiniti mnogo više da se omogući njihov normalan rad.
A da pokaže da je tu i da budno prati šta se u zemlji događa Schmid se kratko pojavio da pripadnicima Oružanih snaga BiH čestita Dan oružanih snaga BiH.
BiH treba nepristrasnog Visokog predstavnika
Bosna i Hercegovina treba Međunarodnog predstavnika, i trebaće ga sve dok se ne ispune svi uslovi propisani aneksima Dejtonskog sporazuma, ali ne treba pristrasnog i profanisanog Christiana Schmidta. Trebaju ga samo HDZ-a BiH i Hrvatska, jer pogoduje u svemu njihovim zahtjevima. Istina, njegov odlazak došao bi kao kec na 12 Dodiku i vlastima Rs, koji ga ne priznaju i osporavaju njegov legitimitet. Ali to je sad manje važno. Važno je šta se može dalje očekivati od ovakvog Međunarodnog predstavnika, jer više je nego izvjesno da on ostaje, uprkos tome što je većina nezadovoljna njegovim radom. U svakom slučaju sa onim što je do sada učinio i onim što treba da čini a ne čini, nanio je veliku štetu građanskoj multietničkoj Bosni i Hercegovini.
Da je g. Schmidt želio da opovrgne sve one koji mu prigovaraju za pristrasnost i podršku Hrvatskoj, pokaže da se zalaže za jedinstvenu građansku BiH a ne etničku koja nas dijeli, imao je priliku i bio je dužan kaže predsjedniku Sabora Hrvatske Gordanu Jandrokoviću da je zloupotrebio gostoprimstvo i svojom prijetnjom Bosni i Hercegovini da će nestati BiH uznemirio i uvrijedio građane BiH. Tim povodom Schmidt se nije oglasio, što nas upućuje na zaključak da je sa njegovom izjavom suglasan. A to znači da i sam učestvuje u podjeli BiH u korist Hrvatske, što je pokazao i suspenzijom Ustava BiH tokom prošlogodišnjih izbora.
Otvorena podrška hrvatskom separatizmu
Slučaj Kovaćević ima veliki značaj za državu BiH i njen pravosudni sistem, ali i sistem EU. Nije to dnevni dođađaj, koji se zaboravi za nekoliko dana. Presuda Velikog vijeća Europskog suda za ljudska prava odrediće pravac kojim će Dejtonska BiH nastaviti. Ostati zatvorena u etničke torove ili se okrenuti svom građanstvu, kao sve druge države EU.
Najava odlaska u Strazburg u dogovoru sa Hrvatskom i angažovanje britanskog advokata da pomogne rušenju presude Kovačević, kojom se otvara put za implementaciju sudskih presuda u predmetu Sejdić- Finci i drugih, nije ništa drugo već neprijateljski čin protiv države, koju vodi i predstavlja. Šta u tom i takvom slučaju očekivati od otvorenih neprijatelja države – Dodika i Čovića?
Zagonetna uloga Europskog suda za ljudska prava
Mnogo je bilo mutnih radnji i od administracije suda, da je teško vjerovati da će i sudije imati pravu sliku stanja po kojoj će moći odgovorno odlučiti. Jedna od tih radnji bio je poziv Hrvatskoj da svjedoči, mada se zna da je Hrvatska bila agresor na BiH i da ima debeli interes da se prvobitna presuda u slučaju Kovačević sruši. Zbunjujuće je i zabrinjavajuće da je Europski sud za ljudska prava v.d. Agenticu Vijeća ministara BiH Moniku Mijić prihvatio kao advokata BiH, mada joj je mandat istekao prije nekoliko godina. A kada je taj isti sud trebao razmotriti tužbu BiH protiv Jugoslavije, Srbije i Crne gore, tužba je pala prije razmatranja jer je državu BiH tada predstavljao agent Sakib Softić, kojem je bio istekao mandat.
Istupom pred Evropskim sudom u predmetu Kovačević v.d. agentica Monika Mijić, čiji je mandat više nego upitan, pokušala je obmaniti sud. Ona ne zastupa državu BiH,
ne brani njen Ustav i pozitivne zakone, ne zalaže se za provođenje sudskih presuda, već da radi u interesu HDZ-e BiH, Dragana Čovića i Hrvatske. Monika Mijić je samo jedan od navalnih igrača Hrvatske protiv BiH u timu u kojem je Visoki predstavnik Schmidt pomoćni ili prvi trener, već sada zaslužan za još jedno visoko priznanje Hrvatske.
Schmidt bez odgovora Jandrokoviću
Schmidt se nije oglasio povodom opasnih izjava predsjednika hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, prilikom njegove posjete Mostaru. Na opasne izjave Jandrokovića stigli su prigovori sa svih strana, samo ih je prešutio Schmidt. Nije bilo i nema njegovih odgovora na niz drugih radnji i provokacija na štetu države koje nam svakodnevno serviraju Dodik, Čović, komšije i susjedi. Nije bilo odgovora, ali je zato bilo djelovanja na štetu države, kao što je suspenzija ustava na 48 h da se omogući dominacija HDZ-e BiH u izbornom procesu.
I lija dolija
Učešćem u procesu Kovačević pred Sudom za ljudska prava u Strazburu na strani Hrvatske a protiv Bosne i Hercegovine Visoki predstavnik Schmidt je potpuno razotkrio svoju ulogu i namjere. Sve drugo nakon toga od posjete Jablanici, preko Univerzitetske biblioteke u Sarajevu, do obraćanja i pravdanja na TV Face, i sve dalje ne mogu mu oprati obraz i pokriti prljav trag koji je ostavio u Strazburu.
Za vrijeme koje je do sada proveo u Bosni i Hercegovini imao je priliku čuti onu poznatu narodnu – I lija dolija.
Burlington, 15.12.2024 Zijad Bećirević