Naši u tuđini

Švicarska: Sedina Delić Tanović dobitnica nagrade “Bosanka/Bosanac godine”

Sedina Delić Tanović ovogodišnja je dobitnica nagrade “Bosanka/Bosanac godine” koja se od 2018. godine dodjeljuje povodom Dana državnosti BiH u organizaciji zajednice Bošnjaka u Švicarskoj “Moja BiH”. Ona je ujedno i prva žena koja je dobila ovo vrijedno priznanje.

Sedina je porijeklom iz Glogove kod Bratunca, a njena neraskidiva veza sa domovinom, doprinos afirmaciji BiH i nevjerovatna energija i aktivnosti na različitim poljima prepoznati su među zajednicom Bošnjaka pa joj je nagrada dodijeljena u švicarskom gradu Suhr, gdje je održana svečanost u povodu Dana državnosti BiH, na kojoj se između ostalih obratio i Željko Komšić, član Predsjedništva BiH.

“Ove godine su mene izabrali za moj doprinos, posebno što se tiče priznanja bosanskog jezika. Koliko sam sretna, toliko mi je i neugodno bilo. Jer mislim da nas mnogo ima koji aktivno radimo na promociji naše BiH, historije, kulture. Zato sam I tokom govora istakla da sam zahvalna Mojoj BiH što su kreirali ovu prestižnu nagradu, kako bismo prepoznali i ohrabrili sve žene i muškarce koji aktivno rade na promociji naše zemlje, historije, kulture, istine i pravde! Nositi ovu titulu ogromna je čast i prestiž, ali je i pritisak i veliki izazov živjeti u skladu s onim što ona predstavlja. A posebno ove godine koja je vrlo simbolična. Trideset godina od završetka agresije na našu zemlju. Tri decenije, za veliki dio nas, kako živimo ovdje. Ovo je prilika da se svi preispitamo, šta smo uspjeli uraditi, šta nismo i gdje se trebamo više posvetiti”, kazala je Delić Tanović.

Naglasila je kako želi da se u njenoj priči pronađu i drugi koji mogu učiniti i mnogo više za BiH.

“Ako je ona mala Sedina iz Glogove koja je od nepune tri godine prošla logor Sušicu, pa preko Cerske do Srebrenice dok je sudbina nije ovdje dovela, uspjela pokrenuti inicijative koje su izgledale van njene moći, zamislite tek šta možete vi. Kada sam ovdje krenula u školu, mama mi je rekla dvije stvari koje me prate kroz život: Škola ti je otac i majka. Kao dijete šehida, ja sam to naravno bukvalno shvatila i svaki školski uspjeh njemu je posvećen bio. Rekla mi je i ovo: ‘Ovdje ne poznaju tvoju državu, ali će upoznati tebe i ti ćeš biti ogledalo domovine, dobro razmisli kakvu ćeš sliku širiti.’ Moji roditelji, moj uzor, kojima prvenstveno posvećujem ovu nagradu su odavno ugradili u meni patriotizam i aktivizam. Njihova ljubav prema domovini nije imala granice. Babo je toliko volio, borio se do zadnjeg daha, jer znao je da Bosna nije samo zemlja, ona je postojanje. Ona je krv u venama, ona je svakodnevna borba, ona je svaki uzdah, i svaki korak. A on je moja domovina, za mene, svaki pedalj zemlje nosi njegovo ime. A moja majka hrabrost nas je odgojila da osjećamo odgovornost prema domovini kao mali ambasadori”, poručila je, između ostalog.

Aktivizam Sedine Delić Tanović nije nepoznanica u Švicarskoj, ali ni u BiH. O ovoj mladoj ženi pisali smo i ranije, no ovaj put otkrila je da se vraća u BiH.

“Ove godine, vraćam se sa svojom porodicom u Bosnu sa najljepšom nagradom koja neće biti samo dekorativni trofej u mom domu nego motivacija da nastavim ovim putem, ali od sad u Bosni i Hercegovini. Jer Bosna i Hercegovina ima mlade ljude koji je vole i koji je žele sačuvati”, poručila je.

Trenutno u Švicarskoj radi na projektu ažuriranja programa historije za učenike od 13 do 16 godina, u koji će se uvesti i genocid u Srebrenici.

“Moj je cilj da to utemeljim prije nego što napustim Švicarsku za koji mjesec. Davud će završiti školsku godinu ovdje, a sljedećeg ljeta vraćam se da ostanem. Planiram početi radionice francuskog jezika, kao što sam ovdje počela prije 15 godina sa radionicama bosanskog i uspjela okupiti ispod istog krova djecu koja su porijeklom iz svih država bivše Jugoslavije. Krećem ispočetka sve, ali u BIH. U Tuzli”, ispričala je Delić Tanović za Klix.ba.

Related posts

Proslava kulturnih različitosti u Australiji: Đemila Talić Gabriel govorila kako se obilježavaju praznici u BiH

Dijaspora BiH Administrator

Danijela Rakić, diverzantkinja Armije RBiH poručila iz Detroita: Uzela sam pušku jer nisam dala da me istjeraju iz Sarajeva i opet bih

Dijaspora BiH Administrator

Uspješna Bosanka u Nizozemskoj: Prof. dr. Pamela Habibović nova rektorica Univerziteta Maastricht

Dijaspora BiH Administrator

Fahira Hasedžić: Put života i put folklora

Dijaspora BiH Administrator

Sajma Feratović konstantno radi na očuvanju bošnjačke kulturne baštine

Dijaspora BiH Administrator

Busovača se s ponosom može pohvaliti da je iznjedrila jednog od najboljih mladih svjetskih automobilskih dizajnera

Dijaspora BiH Administrator

Leave a Comment