Zanimljivosti

Ana Stjelja: Doprinos umjetnika Festivalu Ženski Krik 2025 

Krik” se pojavljuje kao sablasno snažno djelo u akriliku. Njegova monohromatska plava paleta ne izaziva samo estetsku znatiželju, već i emocionalnu dubinu, suočavajući posmatrača sa surovom stvarnošću kojoj su izložena mnoga djeca.  

Na prvi pogled, “Krik” prikazuje nježno lice djeteta, s kovrdžama koje slobodno padaju i jamicama koje oblikuju ono što izgleda kao blag osmijeh. Međutim, pri pomnijem posmatranju, taj osmijeh djeluje krhko, gotovo kao maska koja skriva neizgovorenu bol. Izbor plave boje—koja se tradicionalno povezuje sa smirenošću—ironijski pojačava osjećaj melanhonije, pretvarajući spokoj u tihu tugu. Različite nijanse stvaraju dubinu, dok tamniji tonovi bacaju suptilne sjene koje sugerišu emocionalne modrice nevidljive golom oku.  

Briljantnost “Krika” leži u njegovom emotivnom paradoksu. Dječiji izraz balansira između nevinosti i bola koji se riječima ne može u potpunosti opisati. Lice koje naizgled odaje radost postaje platno kontradikcija—odraz bezbrojne djece prisiljene da nose osmijeh dok im se djetinjstvo oduzima. Meki obrisi portreta izdaju surovu stvarnost koja se krije iza njih: gubitak slobode, ugušeni snovi i prerano nametnuti teret odraslosti.  

Divlje, neukrotive kovrdže koje uokviruju lice simbolizuju duh koji žudi za oslobođenjem, u kontrastu s praznim prostorima oko očiju—prozora duše opterećene daleko iznad svojih godina. Odsustvo jarkih boja ogoljava portret do njegove emocionalne srži, ostavljajući posmatrača bez ikakvih distrakcija od sirove ranjivosti prikazane na platnu.  

U kontekstu Festivala Ženski Krik, “Krik” nadilazi svoju umjetničku ulogu—on postaje nijemi krik. Govori u ime onih koji ne mogu, onih čiji su glasovi ućutkani kulturnim normama, represivnim tradicijama i sistemskim neuspjesima. Izaziva posmatrača da se suoči s neugodnom istinom: iza mnogih osmijeha krije se krik koji niko ne čuje.  

Zaključno, “Krik” je i posveta izgubljenoj nevinosti i poziv na akciju. On odražava misiju Festivala Ženski Krik—razbijanje tišine, razotkrivanje skrivene patnje i borbu za svijet u kojem je svaki dječiji osmijeh iskren, oslobođen straha i ugnjetavanja. U svojoj jednostavnosti, “Krik” prenosi poruku glasniju od riječi, pozivajući nas da čujemo one nijeme krikove koji prečesto ostaju neprimijećeni.

David Šamić (Krik, Crtez ) 

Related posts

LEGENDE I PRIČE S LOVĆENA (VIII)

Dijaspora BiH Administrator

LEGENDE I PRIČE S LOVĆENA (IV)

Dijaspora BiH Administrator

STRANI PUTOPISCI O CRNOJ GORI, CRNOGORCIMA, LOVĆENU I CETINJU (I)

Dijaspora BiH Administrator

Novi trendovi: U BiH sve traženiji polovni električni automobili, evo koliko i koštaju

Dijaspora BiH Administrator

LEGENDE I PRIČE S LOVĆENA (VI)

Dijaspora BiH Administrator

ZASEOK KAPISODE U ZEČEVOM SELU IZMEĐU PLANINA I MORA

Dijaspora BiH Administrator

Leave a Comment